Lahana Vintage

Meraklı Lahana “pantolon”u inceliyor!

25 Mar 2013

Pantolonu ilk kim giymiş?
Pantolon bir erkek giysisi midir?

Pantolon basit bir giysi olmasının ötesinde toplumsal düzeni belirleyen, onu yeniden üreten bir işleve sahiptir. Pantolonun tarihinin ardındaki anlamlar onun politik yapısını ortaya koyar. Pantolon politiktir!

• 14. yüzyıbraguettel batılı erkek giyimi uzun çoraplardan ibarettir, bu erkeklerin sıkıntısı cinsel organlarını gizlemek için çorapta yer olmayışıdır. Daha sonra bu çorap-pantolonların ön kısımlarına kılıf eklenecektir. Edep yeri kapağı denilen bu kılıfların orijinal adı braguette’dir. (Günümüzde pantolonun ön yırtmacı anlamında kullanılmaktadır.) İşin ilginci erkekler bu bölgeden rahatsız olurken sonraları gurur duyarak sergilerler. Bu bölgeleri koyu kırmızı ve parlak mavi kuşak ve kurdelelerle süslerler. Pek çok şehirde bu cesur teşhirciliğe yasak getirilir ve şalvar modası ile de son bulur.

• 16.yüzyılda Arheingrafvrupa’da trampet pantolonlar moda olur. Yuvarlak davul gibi şişkin bu pantolonlardan sonra 17. yüzyılda kısa pantolonlar ortaya çıkar. 14. Louis zamanında Fransa’da saraylı erkeklerin tercihi olan bu pantolonları, ilk kez Rheingraf giyer, ve pantolonların da adı Rheingraf pantolonları olarak kalır.

 

 

• Rokoko dönemsculotteinde ise bu pantolonların yerini culotte alır. (sözlük anlamı: popo örten, çeviri anlamı: dize kadar inen kısa pantolondur.) Fransız İhtilali ile süslü erkeklere ait moda da kılık değiştirir. Artık monarşi yoktur. Erkeksi bir cumhuriyet vardır. Fransız İhtilali’ni gerçekleştirenler ‘’sansculottes’’ (külotsuzlar) günümüzdeki anlamıyla pantolonu borçlu olduğumuz kişilerdir.

 

 

Pantolonu ilk erkekler giyer ve o günden sonra pantolon erkek simgesine dönüşür. Kadınlar pantolon giyemez, yasaktır, giyerse bu bir tür kılık değiştirme olur ki bu da o zamanlar bir tür suçtur. Halbuki pantolon güzellik iddiasının ötesinde yararlıdır, yararı elbette ki rahat olmasıdır.

-Erkek gibi giyinmek isteyen her kadın Emniyet Müdürlüğü‘ne gelip izin isteyecektir.
-Bu izin, yetkili sağlık görevlilerinden alınan belgeye göre, belediye başkanı ve polis komiserlerince verilecektir.
-Bu belgeyi
almadığı halde erkek kılığında gezen kadın tutuklanacaktır

Paris Emniyet Müdürü Dubois

devamı yarın: Pantolonlu Kadınlar

2 comments

  1. happy wheels / January 14th, 2014 2:37

    {Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. |I am gonna watch out for brussels.| I will be grateful if you continue this in future.| A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

    Reply

  2. itscarymazegame.com / January 15th, 2014 0:09

    |I’m impressed, I need to say.| Really rarely do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have got hit the nail on the head.| Your thought is excellent; the difficulty is one thing that not enough people are speaking intelligently about.| I am very blissful that I stumbled throughout this in my search for one thing referring to this.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>